Aranżacja małej kuchni w bloku

Urządzanie małej kuchni

W domu każdego z nas znajduje się kuchnia. Nie wyobrażamy sobie, by mogło jej zabraknąć wewnątrz naszych czterech ścian. Tak samo jak każde inne pomieszczenie, wymaga ona odpowiedniej aranżacji, tak by jej użytkowanie było dla nas przyjemnością. Ciekawą kuchnię można wbrew pozorom urządzić nawet, gdy mieszkamy w bloku. Wiąże się to zazwyczaj z niewielkim metrażem, jednak umiejętny dobór mebli może spowodować, że owe pomieszczenie przyciągnie uwagę każdego naszego gościa.

Zanim zaczniemy remont kuchni, należy zastanowić się w jakim stylu chcemy ją urządzić. Musimy zdecydować, czy stawiamy głównie na funkcjonalność, lub czy wyznacznikiem dobrej aranżacji tego pomieszczenia jest dla nas wygląd i estetyka. Odpowiednie urządzenie kuchni w bloku jest bardzo proste, należy jednak zastosować się do paru wskazówek:

Gdy nasza kuchnia to osobne pomieszczenie
W tym przypadku mamy do czynienia z nieco wygodniejszą sytuacją. Główną zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że woń gotowanych przez nas potraw nie rozprzestrzenia się tak znacząco po całym mieszkaniu. Jako, że metraż nie jest zbyt duży, warto pomyśleć o umeblowaniu kuchni pod sam sufit. Nawet gdybyśmy czasem musieli skorzystać ze stołka, by sięgnąć coś z góry, taki układ pozwoli nam zaoszczędzić nieco miejsca. Ostatnio panującym trendem jest minimalizm i raczej w tę stronę warto iść. Gdy chcemy zaoszczędzić nieco gotówki i nie mamy zamiaru zamawiać mebli kuchennych spersonalizowanych u stolarza, warto zdecydować się na gotowy komplet mebli. Dobrym pomysłem jest ulokowanie ich wzdłuż jednej ściany wraz ze sprzętem AGD. Pozwoli nam to na umieszczenie po drugiej stronie np. małego podwieszanego stolika lub po prostu nieco węższego wolnostojącego blatu. Tak mała kuchnia może także być niezwykle ładna, wystarczy, że udamy się do najbliższego sklepu z wyposażeniem dla domu i zakupimy kilka dodatków. W tej kwestii nie warto jednak przesadzać.

Gdy chcemy urządzić aneks kuchenny
Jeśli konstrukcja budynku narzuca nam posiadanie aneksu kuchennego, warto zaaranżować go w ten sposób, by stylem nie odbiegał zbytnio od salonu, w którym się znajduje. aneks kuchenny w salonieMożemy zdecydować się na brak jakiegokolwiek podziału, lub pomyśleć na odgrodzeniu aneksu za pomocą półścianki lub większej wyspy kuchennej. Inną możliwością jest ograniczenie części kuchennej stosując różnorodny surowiec do wyłożenia podłogi. Można zastosować podział: panele podłogowe – kafelki. Meble kuchenne, w które warto się wyposażyć, powinny mieć eleganckie fronty, najlepiej współgrające z salonowymi. Aneks kuchenny możemy zostawić zupełnie otwarty lub ułożyć meble w taki sposób, by część kuchenna salonu stanowiła odrębny kącik, a ma to zdecydowanie swój urok. Aranżacja kuchni w postaci aneksu wiąże się z koniecznością rozważenia każdego detalu, gdyż nie chcemy przecież osiągnąć kiczowatego efektu w połączeniu z pokojem, w którym się znajduje.

Leave a Reply