szamba

Szamba betonowe czy PCV

Budując dom, lub zakładając nową kanalizację, musimy zastanowić się nad tym, jakie szambo wybrać? Szambo można teoretycznie wybudować samemu, ale wymaga to bardzo dużych nakładów pracy.

Gotowe szamba betonowe

Obecnie najpopularniejszym sposobem na uporanie się z problemem płynnych ścieków, jest montaż gotowego szamba. Do wyboru mamy szamba betonowe i wykonane z tworzywa PCV. Szamba wykonane z tworzywa pozornie wydają się lepsze. PCV wydaje się nowocześniejszym tworzywem. Szamba wykonane z takiego materiału są też dużo lżejsze, przez co łatwiej je przewieźć i umieścić w docelowym miejscu. To co bywa zaletą, może jednak okazać się też wadą. Z powodu małej masy, szambo PCV może zostać wyparte przez wody gruntowe. Tworzywo PCV jest też mało odporne na zgniecenia, przez co szambo może zostać uszkodzone pod naporem ziemi, tym bardziej, jeśli powierzchnie nad nim chcielibyśmy wykorzystać na przykład jako podjazd do domu.

Wytrzymałość betonowego szamba

Szamba betonowe są dużo bardziej wytrzymałe, przez co posłużą nam dłużej. Są co prawda bardzo ciężkie, ale z drugiej strony, dzięki temu dobrze osiadają w gruncie. Szamba betonowe przykryte są wytrzymałą pokrywą z betonu, możemy więc wykorzystywać bez obaw powierzchnię znajdującą się nad szambem. Szamba betonowe, nawet z montażem są też dużo tańsze od swoich odpowiedników z plastiku, których cena może okazać się za wysoka dla naszego domowogo budżetu.

Szamba cena

Cena szamba odgrywa ogromną rolę w wyborze naszego szamba przy domu. Jeśli nasz budżet nie pozwala na zbyt wielkie jednorazowe wydatki, by móc zainwestować w szambo z tworzywa sztucznego, musimy wybrać to tańsze rozwiązanie, czyli szambo betonowe.

Leave a Reply