Czy remont starego domu jest opłacalny?

Stary dom i remont. Czy to opłacalne rozwiązanie?

Stare domy bardzo często są po prostu zachwycające pod względem architektonicznym. Dlatego też wiele osób, które odziedziczą stary dom, decyduje się go wyremontować. Remont starego domu to przedsięwzięcie, które wymaga dużo pracy i pieniędzy. Warto zadać sobie pytanie, czy remont starego domu jest sensownym rozwiązaniem. Może budowa nowego domu byłaby bardziej opłacalna?

Remont starego domu
Oczywiście wiele zależy od tego, w jakim stanie technicznym znajduje się konkretny stary dom. Faktem jest niestety, że wiele starych budynków ma dachy, które wykonano z materiałów zawierających azbest.

Stary dom

Jeżeli mamy do czynienia z takim pokryciem dachowym, należy się go jak najszybciej pozbyć, ponieważ azbest ma działanie rakotwórcze. Z drugiej strony może też okazać się, że stary dach zgnił i przecieka. W takim przypadku remont domu musi obejmować także wymianę dachu, a to, jak wiadomo, jest dość kosztowna inwestycja. Dość częstym problemem w przypadku starych budynków jest odpadający tynk. Jedynym sensowym rozwiązaniem jest zerwanie starego tynku i położenie nowego.

Stary dom może mieć nierówne ściany. Tego typu niedoskonałości należy zniwelować przed zamieszkaniem w budynku. W praktyce oznacza to, że konieczne jest ponowne tynkowanie. Później odparzająca farbanależy nałożyć gładź gipsową i dopiero po tym pomalować ściany. Remont starego domu zawsze wiąże się z koniecznością ponownego urządzenia łazienki. Zazwyczaj trzeba wymienić instalacje, armaturę, płytki itd. A to wiąże się z kolejnymi kosztami. Kolejna istotna kwestia to wymiana stolarki okiennej. Stare okna nie są zbytnio szczelne, co oznacza, że nie będą chronić przed stratami ciepła. Konieczna jest ich wymiana. A to kolejny, dość wysoki koszt.

Czy nowy dom jest tańszym rozwiązaniem?
To tylko niektóre z prac, które trzeba wykonać, gdy chodzi o remont domu od podstaw. Nie jest zatem niczym zaskakującym, że tak wiele osób twierdzi, iż budowa nowego domu jest bardziej opłacalna. Nawet jeśli jej koszt będzie nieco wyższy, to jednak nie trzeba martwić się tym, że już wkrótce zajdzie konieczność kolejnych poprawek. Przed podjęciem decyzji o remoncie starego domu warto dobrze przeanalizować wszystkie za i przeciw. Bo zawsze może się okazać, że budowa będzie finalnie tańszym rozwiązaniem.

Leave a Reply